۱۷
مرداد
۱۳۹۴
3

افزایش نرخ ABS پتروشیمی تبریز

Acrylonitrile butadiene styrene که به اختصار ABS نامیده می شود یک پلیمر نفتی ارزان قیمت است که خواص ترکیبی بی نظیری دارد و در صورت ترکیب آن با PVC آلیاژی با مقاومت ضرب‌های بیشتر بوجود می‌آید .
ABS درصنایع مختلفی چون ساخت قطعات داخلی لوازم منزل ، اتومبیل و قطعات الکترونیکی کاربرد دارد و در۵۰ گرید که شامل گریدهای معمولی ، گریدهای مقاوم در برابر حرارت ، ضد شعله و قابل آبکاری می باشد، تولید می‌گردد.
در ایران پتروشیمی قائد بصیر و تبریز در زمینه تولید ABS فعال می باشند.
در بازار محصولات پتروشیمی قیمت ABS هفته گذشته سیر صعودی داشته و از ۵۷۳۰ تومان به ۶۳۵۰ تومان رسیده است در حالی که تیرماه سال جاری این محصول در بازار با قیمت ۵۷۷۰ تومان تا ۵۸۸۰ تومان مورد معامله قرار گرفته است. عدم عرضه پتروشیمی تبریز در دو هفته اخیر علت افزایش قیمت این محصول می باشد.
بنابر گزارشات ماه گذشته پتروشیمی تبریز طی ۳ هفته ۶۰۰ تن ABS با قیمت پایه۵۴۰۰ تومان در رینگ پتروشیمی عرضه کرد که در دو عرضه ۴۰ تن ABS معامله شد و در عرضه دیگر معاملاتی صورت نگرفت.
پتروشیمی قائدبصیر نیز ماه گذشته ۱۵۰۰ تن ABS عرضه کرد که خریداری نداشت ،در حال حاضر قیمت گرید طبیعی ABS قائدبصیر۵۹۲۷ تومان می‌باشد که با وجود عرضه ۶۰۰ تنی در دو هفته اخیر معاملاتی نداشته است.
در حال حاضر بازار ABS رونق چندانی ندارد و خریداران تنها برای رفع نیاز نسبت به خرید اقدام می‌کنند .این شرایط موجب عدم عرضه برخی کالاها شده است که این امر نگرانی مصرف کنندگان را در پی داشته اشت.
در بازارهای جهانی نیز در تاریخ ۴ آگوست قیمت ABS 1465 دلار در هر تن سی اف ار و در جنوب شرق آسیا ۱۴۶۰ دلار در هر تن سی اف آر اعلام شده است که نسبت به هفته قبل تغییری نداشته است.
قیمت بوتادین و استایرن نیز در شرق آسیا به شرح زیر می باشد:

بوتادین استایرن: منطقه جنوب شرق آسیا ۹۱۰ دلار در هر تن سی اف آر
چین ۹۵۰ دلار در هر تن سی اف آر
کره ۹۸۰ دلار در هر تن فوب
استایرن: منطقه جنوب شرق آسیا ۱۲۱۵ دلار در هرتن سی اف آر
هند ۱۲۱۰ دلار در هر تن سی اف آر
کره ۱۱۳۰ دلار در هرتن فوب
ژاپن ۱۱۵۰ دلار در هر تن سی اف آر

You may also like

تاثیر قیمت نفت بر بازار محصولات پتروشیمی
کاهش قیمت اتیلن